..: All news and reports - Vozidla - Slovensko (celé) :..

861.001-6, Štrba zastávka - Štrba, foto: Matej Jurík Bratislava — Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pokračuje v pozvolné obnově svého vozového parku, a tak se cestující v regionálních vlacích mohou těšit na nové motorové jednotky. Ty by měly být nasazeny mezi Humenným a Prešovem, Nitrou a Leopoldovem či Košicemi a Kechnecom, pokud zde dojde k obnovení regionální osobní dopravy. ZSSK uspořádala elektronickou aukci, ve které se sešli dva účastníci – Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz a domácí ŽOS Vrútky. Přesto, že vyhlašovatel původně kalkuloval s cenou až 90 miliónů eur za 20 jednotek, výsledek aukce pro něj byl potěšující. Jedna jednotka z vrútecké žosky vyjde na necelých 3,9 miliónu eur, celá zakázka pak na 77,9 mil. €. Nové jednotky by se od stávající řady 861 měly odlišovat jen v detailech, cestující se s nimi poprvé svezou na přelomu let 2014-2015. Nákup bude kofinancován z prostředků Evropské unie. Nutno podotknout, že slovenská média si ve svých zprávách zpravidla neodpustila poznámku o tom, že společnost ŽOS Vrútky patří bývalému předsedovi SNS Víťazoslavu Moricovi.

13.7.2012 - 17:26 - Metrans rozšiřuje svůj lokomotivní park o další tři lokomotivy

METRANS 761.001 a 002, Dunajská Streda, 12. 5. 2011, foto: Jan Vagala Praha — Operátor kombinované dopravy Metrans rozšiřuje svůj lokomotivní park třetí akvizicí u výrobce Siemens Mobility. Zakázka zní na tři dieselelektrické lokomotivy Siemens ER20 Cargo, v Česku označené řadou 761. Začátkem roku 2013 tak bude tento dopravce disponovat již sedmi lokomotivami této řady, jež jsou využívány především na území Slovenska, Maďarska a Slovinska na vlacích Dunajská Streda - Košice - Velká Ida a Dunajská Streda - Budapešť - Hodoš. Společnost Metrans pořídila v roce 2010 tři dieselelektrické lokomotivy řady 761, které byly dodány v první polovině roku 2011. V roce 2012 byla uzavřena smlouva o dodání další lokomotivy, která má být dodána v nejbližších týdnech a konečně v červnu 2012 byla uzavřena smlouva na dodání dalších třech lokomotiv řady 761 s datem dodání v průběhu léta 2013. Společnost Metrans zajišťuje pravidelnou údržbu těchto lokomotiv v kolínských dílnách Metrans Dyko Rail Repair Shop vlastními pracovníky za podpory specialistů a logistického zázemí společnosti Siemens. Zde se provádí také údržba elektrických vícesystémových lokomotiv Bombardier F140MS Traxx nasazovaných mj. na vlaky Praha - Rotterdam.

Zdroj: Siemens

12.3.2012 - 22:00 - Metrans zakoupí další lokomotivu ER20 EuroRunner

METRANS 761.001 a 002, Dunajská Streda, 12. 5. 2011, foto: Jan Vagala Praha — Společnost Metrans, která je největším operátorem kombinované dopravy ve střední a východní Evropě, zakoupí pro svého dopravce Metrans Rail další dieselovou lokomotivu ER20 EuroRunner z produkce Siemens Mobility. Ta se tak stane již čtvrtým exemplářem této řady, kterou dopravce využívá k vozbě vlaků na linkách Dunajská Streda – Velká Ida a Dunajská Streda – Budapešť – Hodoš. Dodána má být do konce září tohoto roku. „Přímé vozby nákladních vlaků jsou rychlé, operativní a hospodárné. Zásadně přispívají k tomu, aby se silnice a dálnice odlehčily od těžké dálkové nákladní dopravy, která má negativní dopad na životní prostředí. Lokomotivy Siemens jsme zvolili také proto, že přinášejí v provozu úspory paliva a mají nízké provozní náklady,“ řekl generální ředitel společnosti Metrans Jiří Samek. Lokomotivy jsou vybaveny vlakovými zabezpečovači Mirel a Indusi, aby nebylo nutné přepřahat na hranicích. Pro potřeby dálkové přepravy disponují též přídavnou naftovou nádrží pro minimalizaci zbrojení během jízd. Od poloviny března bude společnost pro opravy lokomotiv využívat také vlastních dílen Metrans Dyko Rail Repair Shop v Kolíně.

Zdroj: Metrans

7.1.2012 - 15:00 - ZSSK připravují soutěže na další nová regionální vozidla

071 ZSSK, podvozek, foto: Josef PetrákBratislava — Železničná spoločnosť Slovensko těsně před koncem roku vyvěsila v evropském věstníku veřejných zakázek dvě předběžná oznámení o připravovaných soutěžích na nová vozidla pro regionální dopravu. Obě zakázky mají být spolufinancovány z fondů Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Doprava 2007-2013. První poptávka by se měla týkat celkem 25 motorových jednotek pro meziregionální dopravu a druhá 10 patrových elektrických jednotek pro dopravu příměstskou. Kapacita, ani vybavení souprav doposud nebylo nijak specifikováno. Přesto lze předpokládat, že minimálně požadované vybavení souprav se nebude lišit od nyní dodávaných vozidel. V současnosti již Železničná spoločnosť Slovensko odebírá obdobný typ vozidel z předchozích soutěží. Slovenská společnost ŽOS Vrútky dodává 12 třívozových motorových jednotek řady 861 a česká Škoda vagonka 10 třívozových patrových jednotek řady 671.

Zdroj: TED 1, 2

381.001 ZSSK v areálu Škoda Transportation, foto: Juraj Kováč Cerhenice — Železniční zkušební okruh opět zaplňují škodovácké stroje: minulý týden bylo v plzeňském závodě Škody Transportation vedle nové jednotky 7Ev RegioPanter možné spatřit také první ze dvou exemplářů továrního typu 109E2. Ty si objednala Železničná spoločnosť Slovensko pro vozbu regionálních dvoupodlažních souprav řady 951 ze Škody Vagonka na jihozápadě Slovenska. Jak upozornil server railtrains.sk, stroj 381.001 během úterý 8. listopadu přepravili v nákladním vlaku z Plzně do Kolína, odkud byl převezen do Velimi pro zahájení typových zkoušek. Bez větší mediální pozornosti se tak veřejnosti představilo barevné řešení nejnovějších slovenských lokomotiv, které – na rozdíl od řady 380 ČD – ponesou standardní schéma dopravce, vzniklé ve studiu Design 001. Prototyp 381.001 ovšem není jedinou zajímavostí z pozoruhodného světa škodováckých stodevítek: na okruh totiž těsně po červeném prototypu dorazí i lokomotiva, jež léto trávila na prázdninách pod dohledem rakouského soudu.

15.5.2011 - 16:00 - Všechny EuroRunnery pro METRANS dodány – schvalují se v zahraničí

METRANS 761.001 a 002, Dunajská Streda, 12. 5. 2011, foto: Jan Vagala Praha/Dunajská Streda/Rajka — Dopravce a operátor intermodální dopravy METRANS se stal prvním českým vlastníkem lokomotiv Siemens Eurorunner řady ER20 Cargo, známé z Rakouska pod jménem Hercules. Tři kusy ve verzi se zvýšenou kapacitou palivových nádrží si společnost objednala na sklonku léta minulého roku. V současnosti jsou všechny tři exempláře dodány do ČR a registrovány jako řada 761. Ve čtvrtek 12. května absolvoval třetí ze série technicko–bezpečnostní zkoušku pro provoz v České republice. Den předtím podstoupily první dva stroje schvalovací jízdy v Maďarsku. Zkušební jízdy třetího stroje v zahraničí jsou plánovány v nejbližších týdnech. METRANS chce lokomotivy EuroRunner nasadit na kontejnerové expresy především mezi terminály Praha–Uhříněves a Dunajská Streda, objevit by se však mohly i v terminálu v Budapešti nebo Lípě nad Dřevnicí. Vůbec první jízdu lokomotivy EuroRunner s nákladním vlakem v ČR zajistil v roce 2008 dopravce Railtransport mezi Prahou a Dunajskou Stredou strojem pronajatým z poolu MRCE Dispolok.

Zdroj: Siemens, Railtrains.sk, Railcolor.net, ŽelPage; foto: Jan Vagala

Talent RegioJet/Eurobahn a Ján Figeľ, foto: Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálného rozvoja SR Dunajská Streda — Od úterý do čtvrtka předvádí český dopravce RegioJet na Slovensku dieselovou jednotku Talent, které plánuje od března 2012 nasadit na vysoutěženou linku Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Jednotkou řady 643 Talent se můžete od 26. do 28. dubna svézt za jednosměrné akviziční jízdné 50 centů. V úterý odvezl stroj 643.860 první spoj s VIP hosty, z nichž zmiňme například ministra dopravy SR Jána Figeľa, z Bratislavy do Dunajské Stredy a zpět. Do čtvrtka můžete využít některých z veřejných spojů: dnes 12.41 z Komárna do Bratislavy, 15.08 či 18.40 z Bratislavy do Dunajské Stredy, popř. 17.05 v opačném směru; ve čtvrtek 6.12 z Dunajské Stredy do Bratislavy a pak do Komárna v 7.53 a zpět v 12.41, viz web dopravce.

Mijeni, foto: Duhy Vážení čtenáři, zajisté vám neunikla probíhající monografie v naší fotogalerii a tak, jako při předešlých "kavalkádách" s brejlovci a bardotkami, je na čase posvítit si na sérii prozatím poslední. Prostor dostala trakce elektrická – druhá generace závislé trakce z produkce plzeňské Škody, konkrétně stroje, které spojuje nejen jejich „krabicovitý“ tvar skříně s vysokým aerodynamickým odporem, ale i vyspělá mechanická část a především pak trakční výzbroj. Důsledná unifikace umožnila zaměřit se při vývoji pouze na trakční část nové lokomotivy, což šetřilo čas a umožnilo rychlé spuštění sériové výroby. Díky velkému objemu výroby potkáváme druhou generaci Škodovek na celém území někdejšího Československa, a to jak v osobní, tak i v nákladní dopravě.

CZ-ČD 51 54 20-70 526-8 Bee248 v nátěru Najbrt, foto: Vladimír Belan Praha/Trnava — Další z letošních plánovaných tendrů na modernizaci vozového parku Českých drah se dočkal výsledku. Modernizaci zbývajících 58 již jednou modernizovaných vozů pro vlaky InterCity a EuroCity provede slovenská společnost; stejně jako v předchozím případě ŽOS Trnava. České dráhy zaplatí za modernizaci včetně nákladů na leasing celkem 2,18 miliardy korun (asi 38 milionů korun za vůz); zakázku financuje trojice společností ING Lease, ČSOB Leasing a SG Equipment Finance Czech Republic. Podle deníku E15 přitom samotné náklady na opravu činí necelou miliardu. Všech 58 vozů by mělo být zmodernizováno do 18 měsíců od uzavření kontraktu, tedy do přelomu let 2011/2012. Rozsah úprav má být větší než při první zakázce, kterou realizovala dvojice firem ŽOS Trnava a MOVO Plzeň, dnes člen skupiny Škoda.

ZSSK Ampeer, označení vozu, foto: Josef Petrák Bratislava/Vrútky — Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vyhlásila výsledky výběrového řízení na dodávku 10 osobních vozů klasické stavby s opcí na dalších 30 kusů. Celková hodnota kontraktu na všech 40 vozů by měla dosáhnout 75 milionů eur (zhruba 1,9 miliardy korun, tj. průměrně 47,5 milionu korun za jeden vůz). Jako dodavatel byla vybrána firma ŽOS Vrútky, která jako jediná podala svou nabídku; podklady k výběrovému řízení si ale vyzvedlo celkem 11 zájemců — 4 ze Slovenska, 3 z Itálie, 2 z Rumunska a po jednom zájemci ze Španělska a České republiky. Žádný z nich však nezaslal svou nabídku. ŽOS Vrútky dodají již třetí sérii osobních vozů klasické stavby pro dálkové spoje. ZSSK již převzalo 10 vozů první třídy řady Ampeer a 27 z 35 vozů druhé třídy řady Bmpeer.

ZSSK Ampeer, označení vozu, foto: Josef Petrák Bratislava — Predbežné plány Železničnej spoločnosti Slovensko na nákup ďalšej série nových vozňov pre diaľkovú dopravu dostávajú reálne obrysy. V súlade s informáciami, ktoré nášmu magazínu poskytol riaditeľ úseku technicko–technologickej prípravy prevádzky ZSSK Miloš Slávik, plánuje slovenský národný dopravca do leta kúpiť ďalších 10 novostavieb veľkopriestorových vozňov pre diaľkovú dopravu. Súčasťou tendra je opcia na ďalších 30 vagónov, z ktorých časť by mala disponovať tlakotesnou skriňou pre maximálnu rýchlosť 200 km/h. V prípade realizácie celej objednávky tak ZSSK získa vôbec prvé vozne tejto kategóriu pre denné diaľkové vlaky. Celková cena kontraktu vrátane opcie je predpokladaná na 65 až 75 miliónov € (1,67 - 1,93 mld. Kč) s dobou realizácie 42 mesiacov od podpisu zmluvy.

Interiér velkoprostorového oddílu vozu Bdghmeer ZSSK, foto: Tomáš Kamenár Leopoldov — Má klimatizáciu, zásuvky 230 V aj zdvíhacie plošiny pre cestujúcich na vozíku. Vznikal viac než rok a predstavuje ďalšiu kapitolu rozsiahlych prestavieb osobných vozňov v podaní Železničnej spoločnosti Slovensko. Oproti svojej pôvodnej podobe sa zmenil veľmi výrazne, ale funkciu svojho predchodcu bude plniť naďalej: poskytovať priestor pre pasažierov so zníženou pohyblivosťou, prepravu bicyklov alebo lyží a cestovanie s malými deťmi. Z tradičného služobného vagóna sa však stal skôr vozeň hybridný, obsahujúci klasické kupé aj veľkopriestorový oddiel, avšak bez veľkého služobného priestoru. Pod novým označením Bdghmeer sa postupne vo flotile ZSSK objaví 30 kusov tohto typu, a umožní tak dopravcovi nahradiť posledný slabší článok v súpravách jeho diaľkových vlakov, kde dodnes jazdia rady BDshmee/BDshmeer z roku 1987. Vozeň Bdghmeer 61 56 28-70 001-0 nastúpil do skúšobnej prevádzky s cestujúcimi práve dnes. Pozrite sa, aký je.

163 os Slovensko — Nedávno jsme vás informovali o záměru Železničnej spoločnosti Slovensko zrekonstruovat 15 kusů lokomotiv řad 162 a 163. Vzniknout má nová řada dvousystémových hnacích vozidel – 361 ZSSK. Minulý týden uveřejnily ZSSK zadání výběrového řízení, jehož vítěz by měl být znám v polovině září 2009. Rekonstrukcí projde 15 kusů tzv. „peršingů“ vyrobených v plzeňské Škodovce v letech 1986 až 1995 (pod továrními označeními Škoda 71E3, 99E1 a 98E1). Rekonstrukcí by měly vzniknout nové dvousystémové lokomotivy řady 361 schopné jezdit rychlostí 160 km/h pod oběma systémy.

380.002 / Škoda 109E (retouch, blonski), foto: myistri.net Bratislava — Koncern Škoda Holding a.s. slaví další úspěch na Slovensku. V opakovaném výběrovém řízení na nákup nových vlaků největší český výrobce kolejových vozidel získal kontrakty na dodání souprav pro regionální dopravu i vícesystémových lokomotiv. Železničná spoločnosť Slovensko se tak po Českých drahách stane druhým dopravcem, který do provozu nasadí lokomotivu Škoda nejnovější generace, i když v mírně upravené verzi. Neméně zajímavé budou ale také samotné dvoupodlažní soupravy s řídicím vozem koncepce PUSH/PULL, ne nepodobné známým "lasičkám" ÖBB. Ty budou sestávat z vozů, odvozených od příměstských jednotek řady 671, přičemž hnací vůz na jednom konci nahradí upravená lokomotiva řady 263 (Škoda 70E1). Kromě prvních dvousystémových "ešusů" tak Slovensko bude zároveň prvním trhem, kam bude Škoda Vagónka dodávat obdobu cityelefantů bez pohonu. Na tratích kolem Bratislavy by se první vratná souprava mohla objevit v březnu 2011, kompletní série pak v roce 2013.

Mimořádné nasazení vozu WGmeer ZSSK pro veřejnost, foto: Georgo Bratislava - Studentský rychlík — slovní spojení, které nejen v železničně znalých studentech dokáže vzbudit hrůzu. V praxi se obvykle jedná o skupinu téměř historických vozů, které několik dní stály bokem, aby v pátek, neděli, a případně před svátky mohly nabídnout potřebnou dodatečnou kapacitu na návoz studujících a pracujících do větších center. Velmi specifická je situace s posilovými vlaky na Slovensku, kde se největší destinace - Bratislava - nachází prakticky na konci hlavního železničního tahu z Košic přes Poprad a Žilinu. I přesto ale byla atmosféra na palubě jednoho z těchto spojů o uplynulém víkendu o něco příjemnější: státní dopravce ZSSK poprvé veřejnosti zpřístupnil svůj nový společenský vůz řady WGmeer, jenž na trase mezi Bratislavou a Košicemi posloužil jako velice živé mobilní bistro.

1 2 3 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni | Forum
© 2001-2014 ŽelPage, o. s.
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Current train position - Slovakiaopen/close
Current train position - Slovakia
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
» Add a new link
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:04
sets at 20:00

meteo meteo
:. Current discussions
Poslední příspěvek Re: Ze zahraničí
janson  - 30.3. (15:08)
Co mrknout na vagonweb? [link] ... z-7694.php

Poslední příspěvek Re: Ze zahraničí
bures2  - 28.3. (13:05)
Dobrý den, chtěl bych poprosit, zda někdo nemáte fotky interiéru nebo plánem ...

Poslední příspěvek Re: Vlaky do Jihočeského kraje
340.055  - 23.2. (9:47)
Není proč a po čem jezdit více kategoriemi.

Poslední příspěvek Vlaky do Jihočeského kraje
lokoadam  - 22.2. (0:27)
Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak je možné, že do relativně velkého ...

Poslední příspěvek Re: Vzkazy redakci
marek kubík  - 15.2. (17:02)
Prosím o přejmenování z marka kubíka na Marka Kubíka. Důvodem je spávné ...

Další diskuze >>>
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek Na Ostravsko za trochou železniční archeologie
Přívětivé jarní počasí opět vybízelo k prozkoumání zrušených tratí. Proto jsem se vydal ve čtvrtek 27. března do Ostravy na obhlídku pozůstatků dvou zrušených tratí, Ostrava-Svinov ...

Poslední příspěvek Modernizace traťového úseku Praha-Běchovice – Úvaly
16. dubna byla oficiálně zahájena modernizace traťového úseku Praha-Běchovice – Úvaly a VLAKY.NET se mojí osobou také zúčastnili. Pro mne byla tato akce zajímavá také tím, že jsem, pokud ...

Poslední příspěvek Seminár SVTS na tému: Stratégia ŽSR a príprava Operačného programu 2014 - 2020
Slovenská vedeckotechnická spoločnosť dopravy, v gescii riaditeľa Odboru obchodu GR ŽSR Ing. Miroslava Matúška a s podporou magazínu VLAKY.NET, v roku 2014 usporiada sériu odborných prednášok ...