..: Aktualności i artykuły - Vozidla :..

28.6.2019 - 18:00 - Další Desira Mainline pro GySEV

GySEV Siemens Desiro Mainline; zdroj: Wikimedia, foto: Pan Peter12 Šoproň — Dopravce GySEV, částečně vlastněný Maďarskem, částečně Rakouskem a částečně rakouskými dráhami, provozuje moderní elektrické jednotky Siemens Desiro Mainline již od roku 2016. Pět souprav, nasazovaných v relaci Bratislava – Vídeň – Šoproň – Deutschkreuz a zpět, pak nově doplní další tři jednotky, které navýší kapacitu současných a často i přetěžovaných spojů této linky, vedených stejnými soupravami. Vozidla o kapacitě 259 cestujících jsou téměř shodná s jednotkami Cityjet ÖBB, které se odlišují prakticky pouze jiným vlastníkem a barevným provedením, a na uvedenou trasu jsou nasazovány také. Zatímco GySEV tak bude mít nejpozději do dvou let 8 elektrických jednotek Ventus, jak jsou u tohoto dopravce Desira Mainline přezdívána, ÖBB podepsaly rámcovou smlouvu na dodání až dvou set těchto jednotek různých konfigurací a většina z nich je již v pravidelném provozu.

Zdroj: RailColor

vozidla bwegt, foto: bwegt Stuttgart — Část provozu regionální dopravy v třetí největší spolkové zemi Německa, zvané Bádensko-Württembersko, převzaly k 9. červnu od DB Regio dva alternativní dopravci. Jde o společnosti Go-Ahead a Abellio, které nově zajišťují provoz linek Stuttgart – Aalen/Karlsruhe/Würzburg (Go-Ahead) a Stuttgart – Bruchsal/Heidelberg/Singen (Abellio). Společnost Go-Ahead je britským soukromým dopravcem, donedávna operujícím v autobusové a železniční dopravě pouze na území Velké Británie a severní Ameriky, Abellio je dceřinnou společností Nizozemských drah. Zatímco Abellio stále operuje pouze na území Německa (vyjma okolí Stuttgartu také v Porýní a okolo Lipska), Go-Ahead je již pár let skutečně globálním hráčem, neboť krom Německa uspěl také v Singapuru a v Norsku.

Bmnopuz.021 PKP Intercity, Czech Raildays 2011, foto: Josef Petrák Varšava — Výrazná obnova vozového parku polských dálkových vlaků, probíhající v posledních několika letech, se již v řazení většiny spojů projevila. I přesto dopravce PKPIC nepolevil tempo a pokračuje v dalších objednávkách na nové či modernizované osobní vozy. Po podepsání smlouvy v únoru 2018 se společností H. Cegielski – FPS Poznań o dodání 55 nových osobních vozů pro mezinárodní a vnitrostátní dálkové spoje Express InterCity došlo koncem května letošního roku k podepsání opce, čítající dalších 26 vozů. Ačkoliv i dnes dopravce disponuje několika stovkami moderních klimatizovaných vozů konstrukce UIC-Z, zmíněnou dodávkou včetně opce bude jeho vozový park rozšířen o dalších sedm oddílových vozů první třídy, po 27 vozech druhé třídy v uspořádání velkoprostorovém a oddílovém a po deseti velkoprostorových vozech druhé třídy s prostorem pro přepravu jízdních kol a pro přepravu invalidních cestujících na vozíku.

Vůz řady B249, foto: Aleš Petrovský Bohumín/Polsko – I letos si dopravce PKP Intercity, provozující dálkové spoje v Polsku, vypůjčí osobní vozy od Českých drah. Oproti dřívějším pronájmům ale bude vozů více, neboť dlouhodobé investice do vozového parku polských drah se ještě stále dostatečně neprojevují. Kromě řady B249, která letní sezónu v Polsku zachraňuje již pátým rokem, budou letos poprvé na nočních vlacích k Baltskému moři nasazeny také vozy první třídy řady A149 a vozy se služebním prostorem řady BDs449, upravené pro přepravu jízdních kol. Celkem se pronájem týká šedesáti vozů, které budou nasazeny také na několik párů denních spojů.

28.11.2018 - 17:12 - Talgo poprvé uspělo v regionální dopravě

Talgo_LV, foto: Pasažieru vilciens Riga – Španělská společnost Talgo, známá díky svým koncepčně originálním soupravám pro dálkové vlaky, vyhrála kontrakt lotyšské společnosti Pasažieru Vilciens na dodávku 32 moderních elektrických jednotek pro příměstské vlaky v okolí Rigy. Půjde o zcela nově vyvinuté soupravy, patřící do rodiny VitTal. Dodávky nových souprav proběhnou mezi lety 2020 a 2023, a nasazeny budou na trasy z Rigy do Aizkraukle, Tukums, Skulte a Jelgavy. Na těchto tratích budou soupravy s kapacitou 450 osob provozovány v dopravních špičkách s intervalem 15-20 minut. Hodnota objednávky činí 225 milionů EUR. Výsledek soutěže se ale může změnit, neboť ještě stále běží desetidenní lhůta pro odvolání ostatních uchazečů této soutěže a společnost Škoda Transportation není dle lotyšského tisku spokojená s jejím výsledkem.

Zdroj: lsm.lv, Rynek kolejowy

Bcmz_1, foto: Jan FaiglBudapešť – Po letech omezování a úprav evropských nočních vlaků by se mohlo zdát, že je situace stabilizovaná a v případě změn dochází až na výjimky pouze k drobným úpravám. S jistotou se dá toto tvrzení uplatnit na nasazení moderních lůžkových a lehátkových vozů maďarských železnic, které jsou stabilně již několik let nasazovány výhradně na noční spoje Budapešť – Mnichov a Budapešť – Curych. Zmíněné vozy jsou součástí větší série osobních vozů z let 1994 a 1995, dodávané maďarským železnicím španělskou továrnou na železniční vozidla CAF, a donedávna byly tyto vozy provozovány v téměř původním stavu, v jakém byly od výrobce dodány. Zatímco vozy pro denní vlaky omlazovací kúrou již prošly anebo teprve procházejí, není bez zajímavosti, že podobnou modernizací projdou také zmíněné vozy pro noční vlaky. I přes pomyslná mračna, která se nad ubytovacími vozy v Evropě stahují, se tak alespoň v Maďarsku s jejich provozem i nadále počítá. Za snímky děkujeme Janu Faiglovi, který čerstvě modernizovaný vůz zachytil 20. listopadu letošního roku na odstavném nádraží v Curychu, kam zmíněný vůz dojel na nočním spoji z Budapešti přes Vídeň a Innsbruck.

EP05 s vlakem IC Polonia, foto: G-BOAC Varšava — Během uplynulých deseti let se v železničním vozovém parku mnohé změnilo. Staré osobní vozy klasické stavby byly vystřídány moderními jednotkami a klimatizace, zásuvky na 230 V či wi-fi se dnes staly zcela běžnou součástí komfortu pro cestující. Ať už jde o Česko, Slovensko, nebo Polsko. Právě třetí jmenovaná země nasadila v obnově vozového parku tempo, kterým předbíhá většinu okolních zemí. Narazit na někdejší kolorit polských tratí, tedy elektrické jednotky řady EN57 v původním provedení, je dnes opravdu vzácnost. Stejně tak se dá za téměř vyhynulý považovat osobní vlak tažený motorovou lokomotivou, typický pro polské železnice v 90. letech a poměrně rozšířený ještě nedávno. Ačkoliv modernizace a novinky se na tomto poli objevují poměrně často, v uplynulých několika dnech došlo ke třem událostem, které za zmínku rozhodně stojí – dvacítka nových elektrických lokomotiv, dvaadvacet modernizovaných osobních vozů a především další investice do vozového parku v celkové výši sedmi miliard zlotých.

Twindexx DB, foto: Keith Fender Frankfurt nad Mohanem — Hnací vozy řady 445 a 446, patřící do rodiny Bombardier Twindexx, míří u dopravce Deutsche Bahn do pravidelného provozu. Dopravce provozuje již desítky vozů ze stejné rodiny těchto patrových vagonů pro regionální i dálkovou dopravu, zatím však vždy šlo pouze o samotné klasické a řídicí vozy. Jako poměrně zajímavý úkaz se pak objevily již zmíněné hnací vozy, které DB objednaly již před třemi lety, avšak kvůli bezpečnostním předpisům se jejich dodání opozdilo. Zatímco již od konce srpna byly první soupravy, složené z hnacích i vložených vozů, v testovacím provozu mezi městy Hamburg a Kiel, od prosince 2017 se jejich nasazení ustálilo a nově se tyto jednotky, již i v klasických barvách DB Regio, objevily také na lince vlaků RegionalExpress z Frankfurtu do Mannheimu či Heidelbergu.

7.1.2018 - 16:00 - Další lokomotivy v parku AWT

TRAXX AWT, foto: AWT Ostrava — Dopravce AWT, operující především na Ostravsku, převzal 4. ledna do pronájmu dvě nové lokomotivy Bombardier Traxx řady 186. Moderní vícesystémové lokomotivy jsou již v parku tohoto dopravce zastoupeny, jde však o šest lokomotiv typu ES64U4 anebo ES64F4 od výrobce Siemens. Lokomotivy pronajímá na tři roky společnost Akiem a využití najdou například při vozbě silničních návěsů z Paskova do německého Herne. Lokomotivy tak pomůžou pokrýt stále vzrůstající poptávku po mezinárodní přepravě a zároveň zajistí větší flexibilitu služeb. Oba Traxxy byly vyrobeny v závěru roku 2017 a nesou typové označení F140 MS2e, jde tak o stejný typ lokomotiv, jakými disponuje například pražský dopravce Metrans, provozující kontejnerové vlaky v rámci celé Evropy.

Zdroj: TZ AWT

Vozy Trans-Gabon-Railway, foto: Rémi Favre Gabon — V devadesátých letech vznikl v německé společnosti PFA Weiden koncept přestavby vozů bývalých východoněmeckých železnic typu Halberstadt na komfortní a moderní vagony pro regionální dopravu. Z původního vozu zůstal pouze rám, na něj byla nasazena nová hliníková skříň a výsledek pak byl prezentován pod názvem PUmA-Modus. V letech 1998-1999 a 2003 bylo přestavěno 55 vozů, které byly pravidelně provozovány v okolí Norimberka i se stejně vyhlížejícím řídicím vozem. Po letech problémů s různými komponenty, nadbytečností a obecnou snahou o vyřazení vysokopodlažních vozidel byly tyto poměrně zajímavé vozy odstaveny z provozu v prosinci minulého roku, avšak ještě předtím se část z nich ocitla v zahraničí. Několik klasických i řídicích vozů je dodnes v provozu v Rumunsku, avšak mnohem zajímavější osud má 17 vagonů, které jsou v provozu přímo na jiném kontinentu – v Africe.

16.11.2017 - 12:47 - Motorové jednotky od DB u polské Arrivy

Arriva_628, foto: Arriva RP Toruň — Nejen česká Arriva vlastní ojeté motorové jednotky řady 628 od německých drah. Jejich provoz v modro-krémových barvách byl zahájen také u stejnojmenného dopravce v Polsku, který zajišťuje provoz na několika tratích v Kujavsko-pomořském vojvodství. První souprava je od začátku listopadu v provozu na trase Toruń Główny – Brodnica, dopravce v následujících týdnech zařadí do provozu další dvě soupravy. Všechny jednotky prošly před nasazením mírnou modernizací a úpravou pro provoz v Polsku. Polská Arriva provozuje na kolejích již jednu řadu ojetých vlaků – původně dánské motorové jednotky řady MR.

Zdroj: Rynek kolejowy

15.11.2017 - 12:00 - Trenitalia objednává další jednotky Jazz

Alstom Coradia Meridian Jazz, foto: Alstom Savigliano — Dalších 27 souprav Coradia Meridian Jazz od výrobce Alstom obohatí italské železnice. Dopravce tak využil opci ke stávající smlouvě o dodání souprav, podepsané v roce 2012. Objednávkou v hodnotě 170 milionů eur společnost Trenitalia pokračuje v obnově svého vozového parku pro regionální dopravu, který mimo jiné čítá už 91 souprav stejného typu. Zcela nízkopodlažní elektrické jednotky budou v pětivozovém provedení kromě tří souprav, které budou čtyřvozové. Jednotky dosáhnou nejvyšší rychlosti 160 km/h a cestujícím nabídnou obvyklý komfort poskytovaný v moderních regionálních soupravách – klimatizaci, zásuvky 230 V pro mobilní telefony a notebooky či rozsáhlý informační systém. V současnosti jsou soupravy Jazz provozovány již v jedenácti italských regionech a vyráběny jsou v Saviglianu, ležícím na severozápadě Itálie. Dodávky souprav budou zahájeny v létě roku 2018 a poslední jednotka bude dodána nejpozději do léta následujícího roku.

Zdroj: Alstom

12.11.2017 - 13:25 - České dráhy chtějí dalších 41 vozů od ÖBB

Bmz a ABmz RegioJet od ÖBB, Břeclav, foto: Josef Petrák Praha — Rakouské spolkové železnice ÖBB stále více uplatňují v provozu moderní elektrické či netrakční jednotky, a tak jim následně přebývají desítky starších osobních vozů, pro které již nemají uplatnění. Zájem však o ně projevují opakovaně (nejen) čeští dopravci, ať už státní České dráhy, anebo soukromý RegioJet. Druhý jmenovaný dopravce nakoupil vozy ve dvou sériích, České dráhy obdržely vozy ve třech sériích – první čítala neklimatizované vozy Bmz 21-70.5, druhá pak vozy hned několika dalších různých řad a poslední třetí série třeba mimo jiné 41 klasických vozů řady Bmz. Vzhledem k prosincovým změnám v jízdním řádu se rakouským železnicím však nyní uvolňují další vozy řady Bmz, o které rovněž projevily České dráhy zájem. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz, který uvádí také zajímavý počet až 41 dostupných vozů. Jedná se o řady, kterými České dráhy již disponují – Bmz 225 a Bmz 232. Nákup v hodnotě 387 milionů Kč má již souhlas dozorčí rady a čeká se pouze na znalecký posudek. O vozy ÖBB projevují zájem i další dopravci mimo ČR, v loňském roce bylo například 25 vozů řady Bmz prodáno maďarsko-rakouskému dopravci GySEV.

Zdroj: Zdopravy.cz

EP09-011, Łuczyce - Baranówka, foto: Piotr Kozlowski Varšava — Majoritní polský dopravce v dálkové dopravě, společnost PKP Intercity, již delší dobu průběžně obnovuje svůj vozový park. Zatímco některé své vozy prodává či nakupuje, jiné modernizuje. Zatímco první modernizace proběhly již před deseti lety, nejvíce vozů prošlo modernizací teprve v uplynulých pěti letech. Týkalo se to mj. 68 a následných 150 vozů s určením na spoje IC Krakov – Štětín, které modernizovalo převážně konsorcium PESA Bydgoszcz + ZNTK Mińsk Mazowiecki, v loňském roce pak bylo vyhlášeno výběrové řízení na modernizaci 82 vozů. Letos bylo vyhlášeno výběrové řízení na modernizaci či přestavbu celkem 223 vozů, přičemž výběrová řízení budou vyhlašována postupně dle jednotlivých etap. Zatímco první etapu na přestavbu 40 vozů druhé třídy na kombinované vozy první a druhé třídy vyhrálo v létě konsorcium PESA Bydgoszcz + ZNTK Mińsk Mazowiecki, druhá etapa se týká běžné modernizace 60 vozů typu 111A/141A, s opcí na dalších 30. Tu v hodnotě 273 milionů zlotých provede společnost H. Cegielski – FPS Poznań.

Impuls_Lichkov, foto: Newag Lichkov — Železniční spojení Česka a polské Vratislavi prošlo v uplynulých letech poměrně rozsáhlou proměnou. Od dvou dálkových vlaků před elektrizací, přes jejich zrušení a následné množství plánů na nové dálkové relace až po každoroční úpravy už tak poměrně omezených regionálních spojů s velmi dlouhou jízdní dobou. Od prosince letošního roku vozbu téměř všech vlaků na trati č. 230 převezme od PolRegia dopravce Koleje Dolnośląskie, který je vlastněný vojvodstvím a snaží se v co největší míře modernizovat svůj vozový park. Ten tak mimo jiné čítá například (již čtvrtou) sérii jedenácti souprav Impuls od výrobce Newag Novy Sącz, které jsou vybaveny českým zabezpečovacím zařízením, a mohou tak zajíždět i do Česka. Ačkoliv mnoho let avizovaného dálkového rychlíku se na této trase nejspíše nikdy nedočkáme, první Impuls dopravce se zkratkou KD vjel dne 9. listopadu 2017 na území Česka v rámci testovací jízdy v trase Legnica – Lichkov a předznamenal tak postupné vzkříšení tohoto upadajícího spojení.

1 2 3 4 5 | Starsze wiadomości »    
ŽelPage - elektroniczny magazyn kolejowy
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Publiczne używanie treści bez zgody autora nie jest dozwolone.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Logowanieopen/close
 
 
  
 
Zapomniane hasło   
Zarejestruj się   
:. Położenie pociągów CZopen/close
Położenie pociągów CZ
 
:. Szukanieopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info dla fotografówopen/close
Przydatne informacje
dlafotografów (ČR)

Słońce
wschodzi o 06:02
zachodzi o 20:01