..: Články - Stavby a projekty :..

10.3.2012 - 9:00 - Trať přes Głuchołazy se možná uzavře

Západ slunce nad Glucholazy, foto: Martin Grill Głuchołazy – Peážní trati mezi Mikulovicemi a Jindřichovem ve Slezsku možná hrozí, podle drážních odborníků, úplné uzavření. Důvodem je neuspokojivý stav železničního svršku v okolí stanice Głuchołazy, po němž musí vlaky jezdit třicetikilometrovou rychlostí. Ačkoliv ministerstvo dopravy České republiky, potažmo České dráhy, platí za užívání dopravní cesty ročně nemalé peníze, polská strana do infrastruktury neinvestuje. 17 kilometrů dlouhý úsek na polském území, za nějž je jakožto správce infrastruktury zodpovědná společnost PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), tak nadále chátrá. Jak vyplynulo z posledního jednání polského ministerstva dopravy, je uvažováno o třech řešeních – uzavření tratě, oprava dotčeného úseku nebo snížení poplatků za průjezd Polskem. Prozatím se do nedohledna odsouvají i úvahy o nové zastávce na trati v Głuchołazích. Polská strana již v minulosti zastavila provoz svých osobních vlaků do Głuchołaz, rovněž tak ve výběrovém řízení, připravovaném Ministerstvem dopravy ČR na linku Ostrava – Krnov – Olomouc, se (prozatím?) neuvažuje s větví Krnov – Głuchołazy – Jeseník. Špatný stav trati ale netrápí pouze vlaky na Jesenicku, obdobně je na tom i trať mezi Hrádkem nad Nisou a Varnsdorfem.

Zdroj: ČT

8.1.2012 - 16:00 - Stipendijní program Českých drah vyhlášen i letos

Řada z nás trpí velkou láskou k železnici. Těm mladším může pomoci stipendijní program ČéDés., foto: Topič Praha — V pořadí již čtvrtý běh stipendijního programu ČéDés vyhlásily v prosinci minulého roku České dráhy. Určen je pro žáky 9. ročníků základních škol a studenty partnerských středních škol. Výhodou je pravidelný měsíční příspěvek ve výši 2 000 korun, ubytování na domově mládeže (do výše 1 500 korun) zdarma, příspěvek na studijní pomůcky, odměna za výborný prospěch a v neposlední řadě též jízdné po ČR zdarma (režijní průkaz). Jak se o stipendium přihlásit? Nejprve je nutné zaslat motivační dopis spolu s přihláškou na adresu příslušného odboru Generálního ředitelství ČD, a to nejpozději do 28. února 2012. Po písemném vyrozumění následuje ústní pohovor, na jehož základě je rozhodnuto o přijetí či nepřijetí žáka do programu. V případě úspěchu je nezbytné absolvovat související zdravotní prohlídku.

Zdroj: České dráhy

Jednotka 680 v čele vlaku SC 502 Pendolino do Fr. Lázní, foto: Daniel Houdek (Hodan66) Kozolupy — Poměrně nedávno nově otevřený koridor z Plzně do Chebu trápí vážné problémy. U železniční stanice Kozolupy se sesunul několik metrů vysoký násep a došlo ke zvlnění kolejí. Zemina navíc tlačí na zdejší silniční podjezd, jenž tento tlak neunesl a začal se rozpadat. Veškerý provoz je veden pouze po jedné ze dvou traťových kolejí a maximální rychlost je omezena na 50 km/h. Za vše může dle posudku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) špatně zpracovaný projekt a nekvalitní práce stavebních firem. Jak uvedl Jiří Martínek, náměstek GŘ SŽDC pro modernizaci dráhy, celé dílo bylo reklamováno již před několika měsíci; obě společnosti, SUDOP a OHL ŽS, které se na stavbě podílely, však jakékoliv pochybení zásadně odmítají.

363.127, Praha-Uhříněves, foto: Pavel Martoch Praha — Ministerstvo dopravy již vypracovalo definitivní seznam staveb, které příští rok pozastaví nebo vůbec nezahájí. Ačkoliv byl rozpočet tohoto resortu navýšen o necelé čtyři miliardy korun, výrazné šetření se dotkne, bohužel, další výstavby obchvatu hlavního města a v neposlední řadě také železničního koridoru do Českých Budějovic, jehož termín dokončení bude už potřetí odsunut. Zelenou naopak dostává výstavba dalšího úseku dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí a modernizace nejfrekventovanější české dálnice D1. Lze tak říct, že ministerstvo přímo preferuje rozvoj neekologické automobilové dopravy.

363.127, Praha-Uhříněves, foto: Pavel Martoch Planá nad Lužnicí — Protihlukové stěny (PHS) u tratí jsou bezpečnostním rizikem. Tak zněl verdikt hasičského záchranného sboru po cvičení iniciovaném SŽDC, které se uskutečnilo ve čtvrtek 5. května 2011 v Plané nad Lužnicí. Profesionální jednotky se v rámci cvičení pokusily proniknout přes jednu z protihlukových stěn na čtvrtém železničním koridoru, a to s negativním výsledkem. K dispozici byla veškerá dostupná technika; žádný z nástrojů však nedokázal betonovou překážku jakýmkoliv způsobem zničit. Pokud by se v budoucnu stala nehoda v blízkosti některé z protihlukových stěn, záchranářům by nezbývalo nic jiného, než stěnu rozebrat. To však zabere čas v řádu hodin. Cvičení se tak stalo naprostým, ale očekávaným fiaskem.

363 086 ve stanici Beroun, foto: Vítek_V Beroun — Nehostinné prostranství v hale berounské nádražní budovy se již brzy změní v příjemnější místo k čekání před příjezdem spoje a odbavení cestujících. Změny totiž chystají nejen České dráhy, ale i současný majitel budovy – otevřena bude nová nádražní restaurace či pekárna Mr. Baker. Prodej čajového pečiva byl totiž dosud v hale zajištěn pouze prostřednictvím omezeného stánkového prodeje. Restaurace cestujícím nabídne hotová jídla, ale i další občerstvení. Prozatím by měla být otevřena vždy do 16 hodin. Současně je vybírána nová bezpečnostní agentura, jež má zajistit v areálu nádraží bezpečí. Ostraha bude proto sídlit přímo v hale, v místech, které dosud sloužily jako informační kancelář. „Pořádek zajistí v denních hodinách jeden pracovník agentury, v noci dva. K dispozici budou mít navíc hlídacího psa,“ dodal Jakub Goliáš, náměstek ředitele Krajského centra osobní dopravy (KCOD) Praha. Díky tomu se už v prostoru nádraží nebudou pohybovat opilci; nedodržení zákazu požívání alkoholických nápojů nebo jakékoliv prohřešky proti zákonu se budou tvrdě trestat. Obměny se dočká i osvětlení všech prostor, které zejména v nočních hodinách příliš nedostačovalo.

Lokomotiva 163 ČD Cargo, Všenory-Černošice, foto: Vítek_V BerounTrať 171, vedoucí z Prahy do Berouna podél řeky přes Karlštejn, je vskutku nedůstojnou součástí 3. tranzitního železničního koridoru. Do povědomí široké veřejnosti se dostala především kvůli tragickému stavu a četným mimořádnostem, jež jsou zde na denním pořádku. Ať již jde o stržené trakční vedení, velmi častý lom kolejnice nebo jinou závadu, dojde téměř vždy k úplnému ochromení provozu. Zpoždění tu nevznikají jen při mimořádnostech, které se předvídat nedají (avšak dá se jim předcházet odpovídající údržbou tratě), ale i při plánovaných výlukách. Ani ty se však občas nedaří správně organizovat. Trať s přehledem vede také v počtu odřeknutých vlaků. Uvažovaný „supertunel“ má být k dispozici později než v roce 2025; rekonstrukce stávající tratě se nedočkáme dříve než za osm let. Co bude dál? „Nějak se to vyjezdí…“

28.1.2011 - 13:00 - Přejezdy v městské části Beroun-Závodí možná projdou rekonstrukcí

Železniční přejezd, foto: Hostivař 442 Beroun — Čtyři frekventované železniční přejezdy v městské části Beroun–Závodí jsou doslova trnem v oku pro místní obyvatele – chybí zde totiž chodníky, které by výrazně zvýšily bezpečnost při přecházení jedné ze silnic s největším provozem ve městě, a navíc v blízkosti mateřské a základní školy. Malé děti jsou nuceny tudy denně procházet a riskovat tak své zdraví. To, že přejezdy nezbytně vyžadují rekonstrukci, už ví i berounská radnice, jež v posledních dnech kontaktovala zástupce Automatizace železniční dopravy (AŽD) a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Město by stavební práce, jejichž realizační náklady jsou předběžně vyčísleny na 10 milionů korun, zároveň využilo k propojení městských cyklostezek. Dle tiskového mluvčího SŽDC, Pavla Hally, je projekt reálný. Na závěr však dodal, že zůstává otázkou, zda se ještě podaří investici zařadit do finančního plánu pro letošní rok.

Zdroj: Týdeník Sedmička, ŽelPage

Lokomotivy 753.7 ČD Cargo, foto: Tomáš PoslušnýPraha — Nákladní dopravce ČD Cargo dle vyjádření tiskového mluvčího společnosti, Romana Jandíka, momentálně připravuje projekt užší spolupráce se silničními dopravci. Cílem záměru je poskytnout klientům, ať už velkým průmyslovým podnikům nebo malým firmám, komplexní služby, zahrnující přepravu zboží až na místo určení. ČD Cargo by tak rádo zboží dopravovalo například přímo do skladu, na rozdíl od nutnosti vyzvednout si zásilku na nádraží. Předseda představenstva ČD Cargo Jiří Vodička dodává, že „objem nákladní dopravy je tak velký a trh náročný, že spediční firmy, které nabízejí klientovi přidanou hodnotu, nadále zůstanou důležitým distribučním kanálem ČD Cargo.“

Návrh interiéru nové stanice Roma Tiburtina, foto: http://www.rfi.it/ Řím — Rekonstrukce či přestavby nádražních budov i samotných kolejišť nejsou dnes vlastně žádnou novinkou. Jejich provedení (ať už koncepce nebo technické řešení) se však liší stanici od stanice, natož pak v různých zemích. Zavítejme do slunné Itálie a přibližme si, jak probíhá přeměna nejen železniční stanice Tiburtina… Současná Roma Tiburtina je druhou největší železniční stanicí v Římě a zároveň jednou z největších v Itálii. Nachází se v severovýchodní části města a je elektrifikována napěťovou soustavou 3 000 V. V říjnu 2007 byla zahájena výstavba nové stanice s tím, že v současné době by měla být hotova již drtivá většina prací. Ty zahrnují i výstavbu nových parkovacích míst, úpravu zeleně, ulic a také obchodních ploch a kanceláří. Kolejiště je situováno ve výšce zhruba devíti metrů nad zemí. Stanice je navržena jako „galerie vzduchu“.

Lokomotiva řady 362 u žst. Choceň, foto: Žíža Choceň — V pátek 8. října 2010 byly spuštěny oficiální internetové stránky unikátního projektu TV Choceň. Právě díky tomuto nápadu, za kterým stojí Ing. Jiří Bělohlávek, je možné sledovat provoz v železniční stanici Choceň, situované na nejrušnější trati SŽDC – I. tranzitním koridoru. Přestože je projekt teprve na začátku své cesty, již teď si získal mnoho příznivců, především z řad železničních nadšenců. Autor pevně doufá, že se do budoucna stane plnohodnotným zdrojem informací o nasazení lokomotiv, řazení vlaků a vůbec provozu na této významné železniční tepně.

Elektrická jednotka řady 471, foto: Louis Armstrong Praha(Aktualizováno 12. října 18.10) Kromě Brna by nyní mohla městská dráha vyrůst i v našem hlavním městě. Alespoň tak zní plán koalice Evropských demokratů a Strany zelených, která prohlásila, že Praha do silničních sítí investovala dostatečné částky a teď je na řadě železnice. Politici totiž chtějí obnovit staronový projekt městské železnice. Ačkoliv je již zapracován do územního plánu, dále se bude jednat až po jeho případném schválení. Nově vystavěná městská dráha by značně urychlila cestujícím dopravu napříč městem. Propojit by měla například Smíchovské nádraží s Václavským náměstím či Karlínem. Opomenuto by nebylo ani pražské hlavní nádraží, ze kterého by vlaky jezdily do Albertova či Edenu. Vybudováno by bylo celkem pět podzemních stanic, další by byly na povrchu. A plány nejsou vůbec skromné – v závěrečné fázi by vlaky měly představovat nejrychlejší způsob dopravy po Praze. Stavba, která by podle předběžných odhadů trvala osm let, však podle předsedkyně Strany Zelených začně nejdříve v dalším volebním období, tedy za čtyři roky. Náklady by se pohybovaly okolo třiceti až čtyřiceti miliard korun. Takovou částku totiž město zatím nemá.

Nádražní budova v Klášterci nad Ohří před rekonstrukcí, foto: Lukáš Vrobel / www.spvd.cz Klášterec nad Ohří — České dráhy pokračují v rekonstrukci nádražních budov. Tentokrát prošla komplexní rekonstrukcí budova v železniční stanici Klášterec nad Ohří. Nachází se v Ústeckém kraji, na trati 140 Chomutov – Cheb a je jednou ze zastávek rychlíků z Prahy přes Ústí nad Labem do Chebu. Objekt pochází z 2. pol. 19. století a před rekonstrukcí byl ve velmi špatném stavu. Zejména čekárna pro cestující pak zdaleka neodpovídala požadavkům současného století. Stavební práce za 13,8 milionu korun začaly v prosinci loňského roku, kolaudace stavby proběhla v úterý 14. září 2010. Součástí byly i úpravy bezprostředního okolí budovy. Kromě nové fasády a střechy byla vyměněna také okna a dveře. První nástupiště doznalo celkového zpevnění, byla vybudována nová kanalizace. Rekonstrukcí haly vznikl bezbariérový vstup a nové toalety pro cestující, které byly zařazeny do systému euroklíč pro handicapované.

Pohled z vyhlídkové plošiny, foto: Hauptbahnhof-wien.at Vídeň — Výstavba hlavního nádraží je ve Vídni největší stavební investicí. Po počátečních komplikacích s údajně chybně vypsaným výběrovým řízením nebo s nevybuchlou municí z druhé světové války nyní stavba zdárně pokračuje. Postaveno bylo i infocentrum, kde se lze dozvědět vše o tomto obrovském projektu a také jaký vliv na cestující bude mít nádraží po dokončení. Nyní centru dominuje téměř 67 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Zhruba 150 tun vážící konstrukce z masivního smrkového dřeva je umístěna na pevném betonovém základu stovkami pevných šroubů. Realizace rozhledny byla velmi náročná nejen proto, že se nachází v hustě zastavěné městské čtvrti. Dva panoramatické výtahy vás vyvezou až na vyhlídkovou plošinu, z níž se vám naskytne jedinečný pohled na rakouskou metropoli.

1.9.2010 - 20:00 - Zaměstnanci ČD mohou na Den železnice využít slevové nabídky

Reklamní tauři v depu - Království železnic, foto: Josef Petrák Praha — Po prázdninové soutěži připravilo pražské Království železnic další zajímavou nabídku, tentokrát však určenou pro zaměstnance Českých drah. Každý, kdo přijde na Den železnice 25. září shlédnout největší modelové kolejiště u nás a prokáže se zaměstnaneckou In–kartou, získá jednu vstupenku pro dospělého zdarma. V Království železnic, které se rozkládá v areálu o rozloze více než 2 800 metrů čtverečných, lze mimo zmíněného kolejiště spatřit také velkou výstavu současné produkce stavebnice LEGO obsahují veškerý současný sortiment a také několik již nevyráběných modelů a zatím neuvedených novinek. Zejména malým návštěvníkům se bude jistě líbit rozsáhlá expozice lokomotivy Tomáš a připraveno je pro ně i promítání známých LEGO filmů. Generálními partnery tohoto rozpracovaného projektu jsou České dráhy a ČD Cargo, mediálním partnerem pak ŽelPage.

Zdroj: Království železnic

1 2 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:48
zapadá v 20:12