..: Články - Stavby a projekty :..

M 131.1280 ZMŽ, foto: karlosltZubrnice — Po chmurných zprávách o chystaném rušení tratí přichází prozměnu jedna šťastná. Na státní svátek, ve čtvrtek 28. října 2010, bude slavnostně zahájen provoz s cestujícími na muzejní železnici Velké Březno – Zubrnice–Týniště, která se nachází nedaleko Ústí nad Labem. V tento den a o následujícím víkendu, 30. – 31. října 2010, budou po dlouhých sedmnácti letech vypraveny tři páry motorových vlaků vedených motorovým vozem M 131.1 "hurvínek". Vlaky pojedou ze stanice Ústí nad Labem západ přes Ústí nad Labem-Střekov a Velké Březno do Zubrnic a zpět. Zpáteční jízdenka stojí 90 Kč, jednosměrná 50 Kč; pro dílčí úseky, děti či důchodce platí slevy. Jízdenka platí současně také jako vstupenka do muzea v Zubrnicích. Vlastnímu otevření bude předcházet jízda protokolárního vlaku z nádraží Ústí nad Labem–Střekov do Zubrnic, která se uskuteční ve středu 27. října 2010.

Návrh podoby nádraží Karlovy Vary, foto: České dráhyKarlovy Vary — V úterý dopoledne na tiskové konferenci v prostorách karlovarského krajského úřadu představily České dráhy vizualizaci nové výpravní budovy železniční stanice Karlovy Vary. Dlouhodobě nevyhovující stav a problematická rekonstrukce současného objektu tzv. horního nádraží dospěly do bodu, kdy bylo rozhodnuto postavit budovu novou. Stará odbavovací hala, zničená na konci druhé světové války a provizorně opravena na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století, bude zbourána a na jejím místě vybudován nový dvoupodlažní objekt, jehož autorem je Ing. arch. Petr Franta. Nové nádraží by mělo začít sloužit cestujícím již v roce 2012, přičemž předpokládaná cena stavby je 46,5 milionu korun.

Ježkův most, foto: Kolejová, o.s. Blansko — Díky nasazení železničních nadšenců z občanského sdružení Kolejová se podařilo zachránit historický železniční most v Blansku, zvaný též Ježkův most. Most, klenoucí se nad řekou Svitavou, byl již léta nevyužívaný, chátral a při loňské rekonstrukci říčního koryta mu hrozilo sešrotování. Přibližně 150 let starý most byl postaven v 19. století přes řeku Berounku na hlavní trati mezi Prahou a Plzní, později byl přestěhován do Blanska, kde sloužil jako vlečkový most přes řeku Svitavu do továrny K. a R. Ježek (pozdější ADAST Blansko). Členové sdružení po dlouhých jednáních se zainteresovanými stranami získali most do svého vlastnictví a v únoru letošního roku byl Ministerstvem kultury zařazen mezi technické kulturní památky. Spolek by chtěl most zrenovovat a vytvořit z něj malé železniční muzeum.

Ústecký kraj, foto: Ústecký kraj Ústí nad Labem — V pondělí proběhlo v kanceláři hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové jednání se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) v čele s generálním ředitelem Janem Komárkem o požadavcích kraje na zvýšení rychlosti vlaků na některých tratích a na úpravy vybraných nádraží a zastávek v kraji. Své požadavky kraj adresoval SŽDC již na sklonku loňského roku. Ta ve spolupráci s krajem hodlá ještě letos připravit seznam nejdůležitějších akcí, pro něž by byly dostupné finance. První úpravy by tak mohly začít již v příštím roce a být dokončeny v průběhu let 2013 – 2015, sdělila tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Beseda nad knihou Zmizelá Praha, foto: Klub Za starou Prahu Praha — Knih se železniční tématikou mnoho nevychází a tak jistě nejednoho příznivce historie železnice potěší právě vycházející nová kniha o historii pražských nádraží a železničních tratí. Knihu nazvanou Zmizelá Praha - Nádraží a železniční tratě napsala spolu s dalšími autory PhDr. Kateřina Bečková a pojednává v ní o zaniklých, proměněných a ohrožených železničních stavbách. Knihu vydalo nakladatelství Paseka, kde ji je možné objednat za 254 korun.

Stážný domek - Slapany, foto: Jiří Randa, JRtrain Cheb — V pátek 31. července byla slavnostně otevřena druhá část cyklostezky vedoucí z Chebu do německého Waldsassenu. O této cyklostezce jsme se již několikrát v našem magazínu zmínili právě v souvislosti s jejím trasovaním po bývalém tělese železniční trati z Chebu do Waldsassenu a Wiesau. První přibližně kilometrový úsek cyklostezky vedoucí ze Slapan na státní hranici byl vybudován již v roce 2006 při příležitosti Krajinné výstavy Cheb-Marktredwitz. Nyní byla zprovozněna druhá necelé tři kilometry dlouhá část vedoucí ze Slapan směrem k Chebu k silnici mezi Hájemi a Podhradem. Zbývá dokončit třetí úsek dlouhý 1,2 km od silnice směrem k Chebu do Hájů k místu, kde se bývalá trať spojovala s hlavní tratí od Plzně. Zbývající úsek se zatím nezačal budovat, nicméně cyklisté již tuto část využívají, po vytrhání kolejí je zde polní cesta.

Nové ČD centrum v Mariánských Lázních, foto: České dráhy Mariánské Lázně — Ve čtvrtek 30. července 2009 bylo slavnostně otevřeno nové ČD centrum v Mariánských Lázních. Výstavba ČD centra, v němž zákazníci Českých drah naleznou veškeré služby související s cestováním vlakem, je součástí pokračující revitalizace stanice, kterou provádí společnost Grandi Stazioni ČR. Rekonstrukce železniční stanice začala v lednu 2008 a po celou dobu se provádí za plného provozu. Zároveň k Mariánským Lázním postoupila výstavba III. železniční koridoru, kdy cestující v úseku mezi Mariánskými Lázněmi a Stříbrem musí použít náhradní autobusovou dopravu. Od 3. srpna tohoto roku začíná další fáze výstavby a to v úseku Planá u Mariánských Lázní – M.Lázně – Lázně Kynžvart. Veškeré osobní vlaky budou v daném úseku nahrazeny autobusy, rychlíky budou nahrazeny NAD v úseku Františkovy Lázně – Cheb – Mariánské Lázně – Planá u Mariánských Lázní. Revitalizace železniční stanice, výstavba nových nástupišť a železničního svršku spolu s výlukou úseku trati by měla skončit v závěru letošního roku.

Ilustrační obrázekPraha - Osobní vlaky od Kralup nad Vltavou, víkendové rychlíky od Slaného a Mostu a ranní spěšný vlak z Chomutova budou od září opět jezdit na Masarykovo nádraží v Praze. Do provozu se vrátí také městská linka z Roztok u Prahy přes holešovické na libeňské nádraží. Informoval o tom mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Změny souvisejí s pokračující rekonstrukcí Masarykova nádraží.

Informační tabule v Horním SlavkověKarlovy Vary - Správa železniční a dopravní cesty hodlá prodat historickou železniční trať Loket – Horní Slavkov – Krásný Jez. Trať je už deset let nefunkční a její rekonstrukce by stála 214 milionů korun. Vedení správy železniční a dopravní cesty požádalo o stanovisko k prodeji železnice Karlovarský kraj. Kraj upřednostňuje zachování účelu trati.

Nová zastávka ve Františkových LázníchFrantiškovy Lázně - Ve středu 1. srpna byla uvedena do provozu nová železniční zastávka ve Františkových Lázních. Byla postavena hned vedle nedávno vybudovaného vodního zábavního komplexu Aquaforum. Zastávka s příznačným názvem Františkovy Lázně - zastávka Aquaforum se nachází na trati č.148 mezi stanicemi Cheb - Františkovy Lázně a zastavují zde všechny osobní vlaky jedoucí mezi Chebem a Františkovými Lázněmi (vyjma vlaků jedoucích přes Tršnici).

Ilustrační obrázekKorea - Poprvé po více než půlstoletí vyjel vlak na železnici spojující Severní a Jižní Koreu. Testovací jízda na obnovených tratích přetínajících střeženou hranici je symbolickým gestem. Usmiřování zemí probíhá navzdory napětí kolem jaderného programu KLDR.

Ilustrační obrázekPraha - Developerská společnost Sekyra Group uzavře s Českými drahami smlouvu o vzniku společného podniku, který má postavit bytový a administrativní komplex na Nákladovém nádraží Žižkov. Na diskusním setkání Stavebního fóra to řekl výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle s tím, že by se tak mělo stát do dvou až tří měsíců. Společnost však nesmí stavět, dokud se nezmění územní plán jižní části nádraží.

Ilustrační obrázekPraha - Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) odvolal na dnešním zasedání z funkce ředitele fondu Pavla Švagra (45). ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Švagr končí ve funkci po sedmi letech, ve fondu působil od jeho založení v roce 2000. Nový ředitel by měl vzejít v nejbližší době z konkursu.

Ilustrační obrázekMoskva - Více než sto let stará vize podnikatelů a inženýrů propojit východní a západní polokouli tunelem pod Beringovou úžinou opět po letech nabrala určitějších obrysů. Na konferenci "Megaprojekty ruského východu" v Moskvě představili ruští a američtí zastánci staronový plán, v minulosti zmařený revolucí, válkou a politikou. Plán stavby silničního a železničního tunelu pod úžinou mezi Aljaškou a Čukotkou by měl přijít na 65 miliard dolarů, uvedla agentura AP.

Ilustrační obrázekŠumperk - V sobotu 30.3.2007 převzala šumperská společnost Pars nova Cenu města Šumperka za rok 2006 v kategorii Podnikání za dlouholetou vynikající činnost v oboru železničního průmyslu, za úspěchy v oblasti modernizací kolejových vozidel jak na poli vývojovém, tak při jejich realizaci a v následně získaných zakázkách.

1 2 3 | Starší zprávy »    
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2024 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 06:02
zapadá v 20:01