..: Aktuality a články - Služby - ČR Liberecký :..

Motorový vůz řady 810 v Jablonci nad Jizerou s vnějším informačním panelem na oknem, foto: Michal Jaroš - ŽelPage Liberec — České dráhy dostaly v letošním roce od jednoho ze svých objednatelů, Libereckého kraje, další finanční sankci. Tentokrát se jedná o pokutu ve výši 27 milionů korun za dlouhodobou absenci audiovizuálního informačního systému v osobních vlacích na vybraných tratích. Jedná se například o tratě ze Staré Paky do Lomnice nad Popelkou, z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, ale i o jednotlivé spoje na jiných tratích. Společně s předchozí pokutou ve výši 16 milionů za pozdní dodávky nových vozů Stadler RS1 a zpožďování vlaků tak krajský úřad už po ČD nárokuje 43 milionů korun. Dopravce však dosud zaplatil pouze tři miliony, o zbylou část se vede soudní spor. České dráhy totiž u starších pokut rozporují metodiku jejich výpočtu.

kd-sa135, foto: Aleš Svoboda Legnica - V prvním dílu minisérie o novém polském dopravci jsme Vás seznámili s obecnými zásadami a principy nového dopravce, ve druhém dílu pak o minulosti i současnosti provozu na trati Kłodzko – Wałbrzych. Ve třetím a závěrečném pokračování se společně podívame na pozadí vzniku a zaměříme se především budoucí plány nově založené společnosti.

Jednotka SA135 KD, foto: Koleje Dolnośląskie (www.kolejedolnoslaskie.eu)Legnica - Během uplynulého roku jsme Vám na ŽelPage přinášeli zpravodajství o reformě PKP, vedoucí k převzetí regionální dopravy jednotlivými vojvodstvími, ale také k výrazným zásahům do tarifního systému. Poněkud stranou pozornosti však zůstali dopravci, zřízení na popud samotných vojvodství. Nejznámějším jsou Koleje Mazowieckie, které již 4 roky zajišťují dopravu v okolí polského hlavního města. V závěru roku 2008 o sobě daly vědět zejména nepříliš vydařenými výběrovými řízeními na nákup vratných souprav a lokomotiv.

Druhým nejvýznamnějším dopravcem je akciová společnost Koleje Dolnośląskie. Její historie je o poznání kratší: provoz na trati Legnica - Świdnica - Kłodzko - Międzylesie zahájila teprve s příchodem GVD 2008/09. Ovšem již po několika týdnech se síť provozovaných spojů dále rozšířila. Od 5.1.2009 tak můžeme její služby využít na čerstvě reaktivované trati Wałbrzych - Nowa Ruda - Kłodzko, která prochází na více místech ve vzdálenosti 2 - 3 kilometry od hranice s ČR. Do budoucna chystá nejen obnovení provozu na dalších polských tratích, ale i expanzi do Saska a ve spolupráci s Viamontem také do Hradce Králové a na Liberecko.

Ilustrační obrázekLiberec - Včera podepsaly ČD s Libereckým krajem dodatek ke smlouvě o zajišťování dopravní obslužnosti, který jim garantuje většinu dosavadních výkonů až do roku 2011. Nyní toho chtějí využít a přilákat co nejvíce cestujících. Pomoci jim k tomu má nasazení rekonstruovaných souprav, ale také možnost půjčit si auto na libereckém nádraží. „Nejviditelnější změnou budou nové vlakové soupravy na trati Liberec - Hrádek nad Nisou,“ říká mluvčí ČD Aleš Ondrůj. „Liberecký kraj bude ještě s Jihomoravským první v republice, kde začnou jezdit.“ Na mysli má zjevně 5 souprav RegioNova v nové třívozové úpravě. „Veřejnosti je předvedeme v červnu a pak je hned nasadíme na trať, takže jezdit by mohly už ve druhém pololetí letošního roku,“ dodal Ondrůj. „Půjde o nízkopodlažní vozy, které odpovídají všem nárokům na moderní cestování. Budou vybaveny logem kraje a vevnitř budou k mání informační materiály o regionu.“

cdČeskolipsko - Od neděle 10. prosince začnou platit nové jízdní řády ČD a cestující vlakem na území Českolipska čeká několik změn a novinek. Například na trati z Jedlové do Bakova nad Jizerou a zpět, která vede přes Nový Bor, Českou Lípu a Doksy, přibude od prosince několik spojů. "Za zmínku stojí především dva podvečerní rychlíky od Jedlové, které budou nově jezdit také o víkendu", uvádí Jaroslav Jirman, zástupce ředitele Odboru osobní dopravy a přepravy pro Liberecký kraj. Z České Lípy do Jedlové jezdí vlaky zatím zpravidla ve dvouhodinových intervalech. Od nového JŘ v úseku z České Lípy do Nového Boru budou vlaky jezdit přibližně každou hodinu. Novinkou na Českolipsku je i zkrácení přestupních časů ve stanici Česká Lípa. Ranní dopravu ze Svoru posílily České dráhy o "školní" vlak, který odsud vyjede v 7,10 a o sedm minut později z Nového Boru.

S více spoji mohou počítat také cestující ve směru na Doksy, a to především v odpoledních hodinách a také během letní sezony. O čtvrt hodiny později, přesně v 6:21 hodin, bude vyjíždět ranní vlak z Bakova nad Jizerou. Do stanice Česká Lípa však školáci a pracující jedoucí z Bezdězu, Oken, Doks, Jestřebí a dalších obcí v tomto směru, dorazí stejně jako doposud. "Do České Lípy jezdím každý všední den do práce ze zastávky Bělá pod Bezdězem město. Čeká se v několika stanicích na vlaky jedoucí opačným směrem pět až deset, někdy i patnáct minut, takže cesta trvá zbytečně dlouho. Raději proto volím autobus. Ale pokud tomu bude od prosince tak, jak je uvedeno v novém jízdním řádu, pak tuto změnu rád uvítám", říká Milan Klásek. Představitelé ČD také slibují, že s novým jízdním řádem se i v Libereckém kraji začnou objevovat novější a modernější vlaky.

zdroj: Českolipský deník

KoloLiberec - Od soboty 3.6. až do neděle 1.10.2006 budou na vybrané vlaky na Liberecku řazeny vozy s rozšířenou kapacitou pro přepravu jízdních kol. Vozy budou řazeny na vlacích do Kořenova a Harrachova, na Českolipsku a také na trase Liberec – Nové Město pod Smrkem. V současné době již fungují půjčovny jízdních kol ve stanicích Tanvald a Turnov.
Vlaky vhodné pro přepravu jízdních kol jsou v jízdním řádu označeny symbolem jízdního kola. Jízdní kola lze prakticky přepravovat ve všech osobních a spěšných vlacích na prvním a posledním představku soupravy. Nový logotyp ČD Bike představený v květnu se objeví všude tam, kde ČD nabízejí služby spojující železnici a cyklistiku. Cena za přepravu jízdního kola v každém vlaku činí 20 Kč. Pro delší cesty je vhodné využití kombinovaného dokladu (2 dny – 60 Kč). V některých vlacích (EC) lze rezervovat místa pro kola (cena rezervace je 30 Kč), ve spojích SC Pendolino je rezervace povinná.

S jízdním kolem lze cestovat i do Německa a Rakouska (150 Kč) a na Slovensko (20 Kč). V roce 2007 se plánuje rozšíření přepravy jízdních kol i do Maďarska. Pokud nechcete cestovat s jízdním kolem, je možné si ho zapůjčit v České republice ve 14 půjčovnách, které jsou přímo na nádražích (přeprava těchto kol je na vybraných tratích v okolí půjčoven zdarma).

zdroj: Tisková zpráva ČD

740.898 ŠauerMalá Skála - V sobotu 30.7. bude na Os 5425, 5404/34, 5427 a 5406 nasazena lokomotiva řady 740 898-2 firmy Šauer v novém reklamním nátěru na hudební skupinu Čechomor vystupující na festivalu Benátská noc v Malé Skále - nasazení lokomotivy 740 898-2 se bude týkat pouze úseku Turnov - Stará Paka. Po posledním obratu na osobním vlaku do Turnova pak strojově lokomotiva odjede do Malé Skály, kde bude pokřtěna. S ohledem na aktuální provozní situaci může nastat změna.

Na přiloženém snímku je lokomotiva ještě ve starém nátěru s vlakem dopravce Unipetrol-Doprava.

810.095Liberec - V úterý 28. června a ve středu 29. června od 7 do 14 hodin se má ve stanici Liberec konat oprava výhybky č. 10. Z toho důvodu budou vlaky od České Lípy vedeny přes svážný pahrbek, kde budou mít předepsánu jízdu desetikilometrovou rychlostí. Tímto způsobem je povolena jízda pouze souprav složených z motorových vozů 810 a vlečných vozů řady 010, v Liberci-Horním Růžodole proto bude u vlaků vedených jinou soupravou proveden přestup z kmenové do náhradní pendlující soupravy (a naopak). Nastane tak jedinečná možnost svézt se místy, kudy vlaky s cestujícími běžně vůbec nejezdí.

přejezd Liberec - Železniční trať Pardubice - Liberec se dočkala modernizace tří železničních přejezdů. Společnost AŽD Praha v těchto dnech dokončila instalaci tří přejezdových zabezpečovacích zařízení, které zkvalitní křížení kolejové a silniční dopravy v městské části Liberec – Pilínkov. Rok trvající investiční akce, probíhající od října 2004, si vyžádala přes 14 mil. Kč.
Přejezdy byly vybaveny přejezdovým zabezpečovacím zařízením typu PZZ-EA, které je určeno k zabezpečení úrovňového křížení pozemní komunikace s železniční jedno nebo vícekolejnou tratí. Informace o stavu přejezdu (otevřeno/zavřeno) je možné přenést též na přejezdník nebo bezpečně po telefonní lince do dopravny na řídicí stanici PZZ-EA, která umožňuje kromě zobrazení informací bezpečné dálkové ovládání přejezdů (např. uzavření, nouzové otevření).

Zdroj : www.azd.cz

LiberecLiberec - V pátek 1. března 2005 v dopoledních hodinách došlo ke kuriózní nehodě v obvodu libereckého depa, kdy se bočně srazily dva motorové vozy řady 810 (č. 411 a 100) a následně vykolejily.
Jeden z vozů, 810 100-8 má zajímavou historii. V roce 1989 se po dobu asi půl roku zkoušely v Alžírsku dva motorové vozy depa Praha Libeň - 810.081 a 810.100-8 a čtyři přívěsné vozy Baafx. Podle výsledku zkoušek se měla uskutečnit dodávka nových motorových vozů ze Studénky do Alžírska, ke které nakonec nedošlo.
810.100-8 byl převeden do DKV Liberec v září 1990 jako náhrada za zničenou 810.280-8 při nehodě u Spálova. LiberecTehdy se vůz od ostatních lišil v několika detailech. Nátěr byl červeno-hnědý, byl jím přetřen modrý nátěr z Alžírska. Pluhy v Alžírsku byly odříznuty a nahrazeny svařenými profily. V interiéru se ještě zachovaly háčky a držáky záclonek. Dnes 810 100-8 vypadá stejně jako ostatní motorové vozy této řady a jedinou vzpomínkou na cestování po Alžírsku je jeho přezdívka - Velbloud.

Foto: Václav Fiala

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 05:51
zapadá v 20:21

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek V Praze byla zahájena významná železniční stavba
Budovatelský počin má název Optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha hl. n., II. část – Praha Hostivař – Praha hl. n. a její slavnostní zahájení se odehrálo dne 15. srpna 2018 takřka přímo na ...

Poslední příspěvek 15 let estakády u Dlouhé Třebové
Při cestě vlakem z České Třebové do Ústí nad Orlicí bereme dnes úsek trati od odbočky Parník do Dlouhé Třebové již jako samozřejmost. Trať před vjezdovým návěstidlem do Dlouhé Třebové je vedena po estakádě ...

Poslední příspěvek Rozloučení s legendou našich příměstských tratí
Pátek 10.8.2018, byl posledním dnem, kdy byla na pravidelný spoj Českých drah nasazena elektrická jednotka 451.025/451.026, jediný doposud provozovaný zástupce původní řady EM 475.1. Výroba těchto vozidel ...