..: Aktuality a články - Legislativa - ČR Olomoucký :..

PZZ, Cítov, foto: topičČervenka - Psal se 15. březen loňského roku, když se po silnici 3. třídy číslo 4496 blížil osobní automobil k železničnímu přejezdu P6520, který leží na hlavní železniční trati 270 poblíž stanice Červenka. Řidič místní soukromé taxislužby v obloucích před přejezdem ztratil nad vozidlem kontrolu a ve smyku s ním doklouzal až na železniční přejezd. Část auta se dostala mimo vozovku do kolejiště. Taxikář proto po zjištění, že auto z prostoru přejezdu nemůže sám vyprostit, začal volat linku 158 a doufal, že se podaří provoz na trati včas zastavit a nedojde k nehodě s vážnými následky. I přes to, že operační důstojník Policie ČR přejezd identifikoval, se během více než pěti minut od nahlášení nehody nepodařilo dopravu včas zastavit a do překážky na trati najel noční expres 444 Slovakia. Jaké jsou výsledky následného vyšetřování?

13.2.2013 - 11:43 - Tendr na krnovské rychlíky byl zrušen kvůli vyřazení Arrivy

Ministerstvo dopravy ČR, foto: MD ČRPraha — V prosinci 2014 měl provoz na dotované lince R27 (Olomouc - Krnov - Opava - Ostrava) převzít nový dopravce, vzešlý z veřejné soutěže. To se ale s velkou pravděpodobností nestane, neboť intenzivně sledovaný tendr na krnovské rychlíky byl dnes ministerstvem dopravy v souladu se zákony zrušen. Důvodem je setrvání pouze jediného účastníka výběrového řízení, společnosti Regiojet, zatímco konkurenční firma Arriva vlaky byla vyřazena kvůli nedodání podkladů o odborné způsobilosti zaměstnanců k provozování dopravy. Pokud Arriva nepodá odvolání proti tomuto rozhodnutí, dojde s největší pravděpodobností k vypsání nového výběrového řízení. Do hry se tak znovu dostanou České dráhy, které od účasti v soutěži upustily kvůli zrušenému výběrového řízení na dodávku nových vlaků pro tuto linku.

Zdroj: E15.cz

zelpageGłuchołazy - Po 58 letech byl 9.12.2006 znovuotevřen železniční hraniční přechod v polské stanici Głuchołazy. Od Šumperka a od Krnova vypravily České dráhy do Głuchołaz zvláštní vozy, ve kterých se vydávaly pamětní jízdenky a razítka. První české cestující v Głuchołazech vítal na peróně potlesk i svižná dechovka. Slavnostní otevření přechodu si nenechali ujít ani zástupci parlamentu, konzulátu, krajů, českých i polských drah, pohraniční policie. Logicky také nemohli chybět ani starostové Jindřichova ve Slezsku, Jeseníku, Zlatých Hor a dalších měst a obcí, které získaly přímé železniční spojení s Polskem. Na své si přišli i milovníci železniční nostalgie, protože české i polské dráhy vypravily do Głuchołaz vlak s parní lokomotivou. Nechyběl ani prezidentský vagon, takzvaný Dubčekův salonní vůz, a historické uniformy železničářů a pohraničníků. Po slavnosti odvážely české cestující autobusy zadarmo z nádraží na prohlídku centra Głuchołaz, které leží asi kilometr od nádraží.

Glucholazy leží patnáct kilometrů od stanice Jindřichov a devět kilometrů od stanice Mikulovice. V uplynulých 58 letech osobní vlaky tady sice běžně zastavovaly, ale nikdo z cestujících nesměl nastoupit ani vystoupit, podle mezinárodní smlouvy nesměl nikdo ani otevřít okno. Železná opona už konečně padla a komické na tom všem je, že trvala nejdéle v Evropě zrovna na hranicích dvou spřátelených zemí a zároveň "spolubojovníků" z bývalé Varšavské smlouvy. Polské dráhy v Głuchołazech v létě 2004 osobní vnitrostátní dopravu zcela zastavily, takže na nádražní tabuli odjezdů a příjezdů jsou dnes jen spoje do Česka. Cestující si mohou jízdenky do Głuchołaz i zpět koupit u pokladny v každé stanici nebo přímo u průvodčího. Zástupci ČD na slavnosti v Głuchołazech oznámili, že od ledna budou některé spoje z Głuchołaz pokračovat až do Opole.

zdroj: Moravskoslezský deník

prostějovProstějov - Na železničním přejezdu na frekventované prostějovské ulici zemřelo už několik lidí. Ve středu tu vlak srazil dvě jedenáctileté dívky, jedna z nich nehodu nepřežila. Druhá dívka, kterou vlak neusmrtil, je na jednotce intenzivní péče na dětské klinice. České dráhy tvrdí, že za nic nemohou. "Výstražné signály byly v pořádku. Tato tragédie je výsledkem nepozornosti," řekl mluvčí železnice Aleš Ondrůj. Vrátit na přejezd závory není podle něj v kompetenci drah.

"Je to věc správy železniční cesty. Statistiky nehod na přechodech za poslední rok ale ukazují, že je úplně jedno, zda jsou tam pouze světla nebo závory. V Pardubicích byla například minulý týden havárie s vlakem na přejezdu i přesto, že závory byly dole. Neplatí, že světla a závory jsou něco jiného. Lidé porušují předpisy tak i tak," tvrdí Ondrůj. Podobný názor má i policie. "Přejezd v Olomoucké ulici je opatřen světly a zvukovým znamením. Takových železničních přejezdů je v Prostějově několik. Vždy jde bohužel o nepozornost nebo nekázeň lidí," řekl šéf Dopravního inspektorátu v Prostějově Jiří Procházka.

Železniční přejezd Fungují tu přece výstražná světla a zvukové znamení, shodují se úřady. Přesto si křížení vlaku s vytíženou silnicí a přechodem pro chodce za svou existenci vyžádalo už několik lidských životů a těžkých havárií. Nabízí se otázka, zda se poslední tragédii nedalo zabránit. Pamětníci vzpomínají na to, že za první republiky stával u přejezdu strážní domek. "Kdysi tam fungoval ajznboňák, který před každým průjezdem vlaku ručně stahoval závory," vzpomíná současný šéf dopravních policistů na Prostějovsku Jiří Procházka, který shodou okolností bydlí opodál. S následným nárůstem dopravy dráhy pochopitelně nemohly hlídat každý železniční přejezd. V Olomoucké ulici tedy začaly fungovat závory.

"Kdy zmizely, to si opravdu už nepamatuji. Bylo to někdy v sedmdesátých či osmdesátých letech. Tehdy jsme se tomu velmi divili. Od té doby je to čím dál tím horší," stěžuje si Bohumír Daneček, který bydlí přímo naproti přejezdu. Přes přejezd v Olomoucké se dnes musejí prodrat všechna auta, která z centra Prostějova směřují na Olomouc. Těch je několik tisíc denně. Za tratí je také rozlehlé sídliště. Každý den tak přes koleje tam a zpět musí přecházet stovky dětí, které směřují do škol v centru města. Prostějovská radnice ve čtvrtek oznámila, že se nebezpečnému přejezdu v Olomoucké ulici bude věnovat. "Starosta města bude iniciovat schůzku s Českými drahami ohledně této tragické události. V zájmu města je, aby všechny přejezdy ve městě, pokud možno, byly zabezpečeny závorami," uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.

zdroj: iDnes.cz, 2.11.2006

   
ŽelPage - elektronický magazín o drahách
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Veřejné použití obsahu bez výslovného souhlasu autora není dovoleno.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2018 Spolek ŽelPage
:. Přihlášeníopen/close
 
 
  
 
Zapomenuté heslo   
Zaregistrovat   
:. Nabídka eShopuopen/close
:. Poloha vlaků CZopen/close
Poloha vlaků CZ
 
:. Vyhledáváníopen/close

 
   
 
 
   
 
» Přidat odkaz
:. Info pro fotografyopen/close
Informace o podmínkách
na focení v ČR

Slunce
vychází v 04:53
zapadá v 21:15

meteo meteo
:. Novinky na VLAKY.NET
Poslední příspěvek Naše téma: Rostoucí drzost sprejerů
Ač je to s podivem, fenoménu ilegálního 'zkrášlování' vozidel veřejné hromadné dopravy jsme se v našem internetovém magazínu ještě speciálně nevěnovali, byť se jeho projevy objevily v řadě reportáží z ...

Poslední příspěvek Ako bolo na Rendezi 2018
16. a 17. júna 2018 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ konal jubilejný 20. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel Rendez 2018. Na tomto podujatí som bol ...

Poslední příspěvek Tisovecká zubačka sťa prázdninová atrakcia
Blíži sa čas školských prázdnin a dovoleniek a teda aj každoročné riešenie otázky, ako túto dobu čo najlepšie využiť na rekreáciu, zábavu a možno tiež poučenie. To všetko ponúka návšteva národnej kultúrnej ...