..: All news and reports - Dopravci - Slovensko (celé) :..

861.001-6, Štrba zastávka - Štrba, foto: Matej Jurík Bratislava — Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pokračuje v pozvolné obnově svého vozového parku, a tak se cestující v regionálních vlacích mohou těšit na nové motorové jednotky. Ty by měly být nasazeny mezi Humenným a Prešovem, Nitrou a Leopoldovem či Košicemi a Kechnecom, pokud zde dojde k obnovení regionální osobní dopravy. ZSSK uspořádala elektronickou aukci, ve které se sešli dva účastníci – Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz a domácí ŽOS Vrútky. Přesto, že vyhlašovatel původně kalkuloval s cenou až 90 miliónů eur za 20 jednotek, výsledek aukce pro něj byl potěšující. Jedna jednotka z vrútecké žosky vyjde na necelých 3,9 miliónu eur, celá zakázka pak na 77,9 mil. €. Nové jednotky by se od stávající řady 861 měly odlišovat jen v detailech, cestující se s nimi poprvé svezou na přelomu let 2014-2015. Nákup bude kofinancován z prostředků Evropské unie. Nutno podotknout, že slovenská média si ve svých zprávách zpravidla neodpustila poznámku o tom, že společnost ŽOS Vrútky patří bývalému předsedovi SNS Víťazoslavu Moricovi.

12.3.2012 - 22:00 - Metrans zakoupí další lokomotivu ER20 EuroRunner

METRANS 761.001 a 002, Dunajská Streda, 12. 5. 2011, foto: Jan Vagala Praha — Společnost Metrans, která je největším operátorem kombinované dopravy ve střední a východní Evropě, zakoupí pro svého dopravce Metrans Rail další dieselovou lokomotivu ER20 EuroRunner z produkce Siemens Mobility. Ta se tak stane již čtvrtým exemplářem této řady, kterou dopravce využívá k vozbě vlaků na linkách Dunajská Streda – Velká Ida a Dunajská Streda – Budapešť – Hodoš. Dodána má být do konce září tohoto roku. „Přímé vozby nákladních vlaků jsou rychlé, operativní a hospodárné. Zásadně přispívají k tomu, aby se silnice a dálnice odlehčily od těžké dálkové nákladní dopravy, která má negativní dopad na životní prostředí. Lokomotivy Siemens jsme zvolili také proto, že přinášejí v provozu úspory paliva a mají nízké provozní náklady,“ řekl generální ředitel společnosti Metrans Jiří Samek. Lokomotivy jsou vybaveny vlakovými zabezpečovači Mirel a Indusi, aby nebylo nutné přepřahat na hranicích. Pro potřeby dálkové přepravy disponují též přídavnou naftovou nádrží pro minimalizaci zbrojení během jízd. Od poloviny března bude společnost pro opravy lokomotiv využívat také vlastních dílen Metrans Dyko Rail Repair Shop v Kolíně.

Zdroj: Metrans

VT643.09 RegioJet, Dunajská Streda, 31. 1. 2012, foto: Juraj Kováč Bratislava/Dunajská Streda — Železniční dopravce RegioJet v úterý 31. ledna 2012 představil novinářům a pozvaným hostům jak motorové jednotky Bombardier Talent, tak tarifní nabídku, které nabídne cestujícím od 4. března v osobních vlacích mezi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnem. Provoz na této lince zajistí na základě devítileté smlouvy o závazku veřejné služby, kterou uzavřeli začátkem roku 2011. Novinkou bude taktový jízdní řád se základním intervalem 1 hodina mezi Bratislavou a Dunajskou Stredou, resp. 2 hodiny mezi Bratislavou a Komárnem. Ve špičkových časech budou navíc vedeny posilové zrychlené spoje mezi Bratislavou-Novým Mestom a Dunajskou Stredou.

13.10.2011 - 8:00 - Náhrady za výdaje vzniklé mimořádnou událostí ZSSK vyplatí

ZSSK_orange_logoBratislava — Mimořádná událost, která se naštěstí neproměnila v tragédii, se odehrála v nočních hodinách 9. října v Trenčianskych Bohuslaviciach. Do trolejového vedení se na železničním přejezdu zamotal autojeřáb, řidič však stihl sjet z přejezdu dříve, než k místu dojel rychlík 611 Považan. Práce na opravách trakčního vedení zcela zastavily provoz na hlavním koridoru. Přestože ZSSK nenesou vinu za zpoždění vlaků, vyplatí cestujícím náhradu. Mimo vrácení příplatků na IC a EC, jízdného, částečného nebo plného, také uhradí výdaje spojené se zpožděním nebo zrušením spoje. Do výše 10 eur ZSSK zaplatí náklady na dokončení cesty a do výše zaplaceného jízdného také náklady na přenocování. Cestující má nárok na náhradu, pokud předloží na pokladně ZSSK jízdní doklad, potvrzení, že cestoval zpožděným spojem, a doklad o zaplacení dopravy či služby.

Zdroj: zssk.sk

15.5.2011 - 16:00 - Všechny EuroRunnery pro METRANS dodány – schvalují se v zahraničí

METRANS 761.001 a 002, Dunajská Streda, 12. 5. 2011, foto: Jan Vagala Praha/Dunajská Streda/Rajka — Dopravce a operátor intermodální dopravy METRANS se stal prvním českým vlastníkem lokomotiv Siemens Eurorunner řady ER20 Cargo, známé z Rakouska pod jménem Hercules. Tři kusy ve verzi se zvýšenou kapacitou palivových nádrží si společnost objednala na sklonku léta minulého roku. V současnosti jsou všechny tři exempláře dodány do ČR a registrovány jako řada 761. Ve čtvrtek 12. května absolvoval třetí ze série technicko–bezpečnostní zkoušku pro provoz v České republice. Den předtím podstoupily první dva stroje schvalovací jízdy v Maďarsku. Zkušební jízdy třetího stroje v zahraničí jsou plánovány v nejbližších týdnech. METRANS chce lokomotivy EuroRunner nasadit na kontejnerové expresy především mezi terminály Praha–Uhříněves a Dunajská Streda, objevit by se však mohly i v terminálu v Budapešti nebo Lípě nad Dřevnicí. Vůbec první jízdu lokomotivy EuroRunner s nákladním vlakem v ČR zajistil v roce 2008 dopravce Railtransport mezi Prahou a Dunajskou Stredou strojem pronajatým z poolu MRCE Dispolok.

Zdroj: Siemens, Railtrains.sk, Railcolor.net, ŽelPage; foto: Jan Vagala

Talent RegioJet/Eurobahn a Ján Figeľ, foto: Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálného rozvoja SR Dunajská Streda — Od úterý do čtvrtka předvádí český dopravce RegioJet na Slovensku dieselovou jednotku Talent, které plánuje od března 2012 nasadit na vysoutěženou linku Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Jednotkou řady 643 Talent se můžete od 26. do 28. dubna svézt za jednosměrné akviziční jízdné 50 centů. V úterý odvezl stroj 643.860 první spoj s VIP hosty, z nichž zmiňme například ministra dopravy SR Jána Figeľa, z Bratislavy do Dunajské Stredy a zpět. Do čtvrtka můžete využít některých z veřejných spojů: dnes 12.41 z Komárna do Bratislavy, 15.08 či 18.40 z Bratislavy do Dunajské Stredy, popř. 17.05 v opačném směru; ve čtvrtek 6.12 z Dunajské Stredy do Bratislavy a pak do Komárna v 7.53 a zpět v 12.41, viz web dopravce.

362.009 ZSSK v čele R 600 opouští žst. Žilina, foto: Juraj KováčBratislava — Žiadne apokalyptické rušenie tratí, žiaden zánik regionálnej vlakovej dopravy. Takto končí prvá fáza hystérie súvisiacej s prípravou plánu na ozdravenie štátnych železničných spoločností na Slovensku, ktorý pred 14 dňami prvýkrát prezentovalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, a ktorý dnes definitívne schválila vláda. Slovenské železnice napriek tomu čaká najväčšia zmena od roku 1945. Rozložená je do troch rokov a na jej konci majú stáť tri finančne stabilné spoločnosti bez dnešných astronomických dlhov, blížiacich sa miliarde eur. Cenou za postavenie štátnych dráh na nohy bude prepustenie každého šiesteho zamestnanca, kompletné prehodnotenie dopravnej politiky, ale aj rekordná, viac než miliardová pomoc štátu a predaj časti Carga. Zatiaľ najkomplexnejšia železničná koncepcia v dejinách samostatného Slovenska vzbudzuje značné vášne, nad jej hodnotením sú však polarizované aj samotné odbory. Čísla totiž hovoria jasnou rečou: balíček prvej pomoci je v tomto prípade aj balíčkom poslednej záchrany.

671.001 a Bdt ZSSK, starý a nový, foto: Josef PetrákBratislava — Hromadné prepúšťanie železničiarov na Slovensku sa zatiaľ nekoná. Pozastavený je aj plán rozsiahlych škrtov v regionálnej doprave, ktorý čaká na prepracovanie slovenskej verzie dopravnej "superkoncepcie" z dielne ministerstva dopravy. Plán na ozdravenie štátnych železničných podnikov, ktorých spoločný dlh v minulom roku prekročil 900 miliónov eur (21,85 mld. Kč), sa teda rozbieha v komornom duchu: znížením počtu členov predstavenstiev približne na polovicu. Rozporuplné sú zatiaľ výstupy rozhovorov za okrúhlym stolom medzi vládou, železnicami, odborármi a samosprávami – aj napriek tomu ale priniesli dve podstatné, a často prehliadané novinky: jednak s prípravou koncepcie ministerstvu bude po novom pomáhať Výskumný ústav dopravný a Žilinská univerzita; jednak sa na Slovensku opäť otvára dlho tabuizovaná téma zapojenia krajov do objednávania regionálnych vlakov.

Modernizovaná lokomotiva 756.002 ZSCS s nákladním vlakem u žst. Horná Štubňa, foto: Tomáš KubovecBratislava — Mala to byť zlatá baňa pre štátny rozpočet, dnes ale nie je isté, či prežije rok 2011. Počas šiestich rokov svojej existencie Železničná spoločnosť Cargo Slovakia vykázala pozitívny hospodársky výsledok jedinýkrát – v roku 2008 – a aj v tomto prípade jej k čiernym číslam výrazne pomohol štát. Dnes čelí národný nákladný dopravca problémom, ktoré pre firmu so 100% podielom štátu môžu byť čoskoro likvidačné. Dlhy ZSSK Cargo sa len do konca roka 2009 vyšplhali k astronomickým 520 miliónom eur a predpokladaná strata 99,4 milióna v roku 2010 vyvolávajú otázniky nad budúcnosťou štvrtého najväčšieho zamestnávateľa v krajine. Dlhodobo nekonkurencieschopné cargo tak zrejme v najbližšej dobe nastúpi bolestivý ozdravovací proces, ktorý si len tento rok vyžiada zníženie počtu zamestnancov o približne 20 % a ďalšie radikálne úspory. V prípade záujmu investora je preferovanou cestou urýchlený úplný odpredaj firmy, ktorý definitívne ukončí nešťastný príbeh slovenského štátneho carga.

Historický vůz na historické jízdě, foto: Tomáš Beck (ŽelPage)Bratislava - Životní pouť celkem 131 historických vozů známých pod slangovým označením "koženka" se nachýlila ke konci. Nikoliv však v České republice, ale u našich východních sousedů. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž ve čtvrtek, 12.2.2009, vypsala veřejnou obchodní soutěž na odprodej kovového odpadu. Integrální součástí odpadu jsou též "nekovové časti, ako napríklad koženka, molitan či preglejka", dodává ve své tiskové zprávě ZSSK.

Ilustrační obrázekBrno - Dálkové spoje HighJet pod vlajkou Student Agency bude na českých tratích možná provozovat stejnojmenná společnost ze Slovenska. Do konce září letošního roku ji tam chce jako svou dceřinou firmu založit právě provozovatel žlutých autobusů. Důvodem jsou podle ředitele Radima Jančury obavy z negativního zasahování státu do soukromých investic v železniční dopravě. Student Agency již delší dobu ve svých prohlášeních kritizuje nepřátelské prostředí pro soukromé železniční dopravce v Česku a v souvislosti s deklarovaným plánem zavést dálkové spoje na trase Praha - Ostrava vnímá podle svých slov velké riziko překážek ze strany ministerstva dopravy. Vedení resortu se naopak brání, že konkurenci v osobní dopravě podporuje a označuje tyto obavy za neopodstatněné.

28.5.2008 - 19:00 - eTiket Slovensko: doklady pro noční vlaky už i v eShopu ČD

Ilustrační obrázekPraha - Elektronický prodej jízdenek Českých drah byl minulý týden rozšířen o možnost zakoupit vybrané typy jízdních dokladů bez nutnosti návštěvy pokladny. V eShopu ČD zákazníci nově mohou pořídit jednosměrné jízdenky SparNight na Slovensko za 438, resp. 490 Kč (6-/4-místný lehátkový oddíl), ale i samostatné lůžkové a lehátkové rezervace. Všechny elektronické doklady bude možné využít od 15. června. Nevýhodou je, že takto vydané doklady jsou použitelné pouze pro cesty na Slovensko, pro opačný směr se návštěvě pokladny vyhnout nelze.

zdroj: České dráhy, a.s.

IC 501 Kriváň Bratislava - Železniční společnost Slovensko s platností od úterý 1.4.2008 pronajala jména dalších vlaků komerčním subjektům. K vlaku IC Slovenka, který pod tímto názvem jezdí od prosince 2007 v relaci Bratislava - Košice, přibudou další tři páry s reklamními názvy.

Ilustrační obrázekPraha - Dva dny po rozhodnutí vlády o vzniku ČD Cargo pronikly na veřejnost informace o jeho plánované fúzi se slovenskou dopravní společností Cargo Slovakia. Informaci již potvrdil ministr dopravy Aleš Řebíček. Dohoda mezi Českou a Slovenskou republikou má umožnit zvětšení celistvého přepravního prostoru dále na východ a zvýšit tím atraktivitu pro případné strategické partnery.

25.4.2007 - 21:00 - Lidé na Slovensku se do vlaků nevrátili

Pokladní ZSSKBratislava - V loňském roce využilo služeb ZSSK opět méně cestujících, ve srovnání s rokem 2005 se jedná o pětiprocentní pokles. "Celkem jsme odvezli necelých 47 milionů lidí," řekl deníku Pravda Miloš Čikovský, tiskový mluvčí ZSSK. Podle plánu měla společnost přepravit o 5,5 milionů lidí víc. Stát dotoval železnici 9 miliardami korun. Lidí ve vlacích ubylo kvůli prodlužování jízdních dob vlaků, přestavbám tratí a zvýšenému zájmu lidí o cestování autem. Na Slovensku se počet přepravených cestjících snižuje již deset roků. Změny nepřinesly ani nově zavedené slevy na podzim roku 2005. Lidé ale cestovali na delší vzdálenosti a kupovali si tak dražší lístky a proto nenastal propad v tržbách z prodeje jízdenek.

zdroj: Pravda.sk

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni | Forum
© 2001-2014 ŽelPage, o. s.
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Current train position - Slovakiaopen/close
Current train position - Slovakia
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
» Add a new link
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:08
sets at 19:57

meteo meteo
:. Current discussions
Poslední příspěvek Re: Ze zahraničí
janson  - 30.3. (15:08)
Co mrknout na vagonweb? [link] ... z-7694.php

Poslední příspěvek Re: Ze zahraničí
bures2  - 28.3. (13:05)
Dobrý den, chtěl bych poprosit, zda někdo nemáte fotky interiéru nebo plánem ...

Poslední příspěvek Re: Vlaky do Jihočeského kraje
340.055  - 23.2. (9:47)
Není proč a po čem jezdit více kategoriemi.

Poslední příspěvek Vlaky do Jihočeského kraje
lokoadam  - 22.2. (0:27)
Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak je možné, že do relativně velkého ...

Poslední příspěvek Re: Vzkazy redakci
marek kubík  - 15.2. (17:02)
Prosím o přejmenování z marka kubíka na Marka Kubíka. Důvodem je spávné ...

Další diskuze >>>
:. New on VLAKY.NET
Poslední příspěvek Pomôžme spoločne opraviť parnú lokomotívu 464.001 „ušatá“
V rušňovom depe Prievidza je od 1995 parná lokomotíva 464.001, všetkým známa ako ušatá. Táto vznešená čierno-červená 'dáma', je pýchou nielen Prievidzského parostrojného spolku, o.z., ...

Poslední příspěvek Pod Železné hory
Nedávno – 4. dubna – nás Mixmouses reportáží Zrušená trať do Vápenného Podolu přivedl na vrchol hřebene zvaného Železné hory, vkliňujícího se od Českomoravské vysočiny do polabských ...

Poslední příspěvek Preložky na trati č. 110 Bratislava - Kúty
Už sa čo-to popísalo o 'preložkách', ale informácie o nich sú roztrúsené po roznych zákutiach. O mnohých, menších, sa navyše často ani nevie. Stavebné práce, ktoré aktuálne prebiehajú ...